M - lexikon : Malmok s malomtulajdonosok (Szerz: Dr. Phi Ferenc) |
Malmok s malomtulajdonosok (Szerz: Dr. Phi Ferenc)

A mlt szzad tvenes, hatvanas veiben nem volt kenyrgyr, st pk is alig-alig, jrszt hzi munkban stttek kenyeret s a mvelethez szksges lisztet az emberek maguk rlettk meg. Volt is bven malom, mgpedig ngyfajta: vzimalom, szrazmalom, szlmalom s gzmalom is az 1866-os sszers szerint.
A vzimalmokat a Tiszn s a Kurcn ltestettk. A nevk is mutatja, hogy a folyvz volt a „hajtmotorjuk". Korabeli feljegyzs szerint a vzimalom lisztjt kedveltk legjobban. Szentesen, az emltett idben mr csak 16 vzimalom volt, az 1853. vi sszers szerinti 34-el szemben.
A szrazmalom „motor"-jul kiregedett l, vagy kr szolglt Az rls ideje alatt — lehet, hogy egsz nap is — krbejrtak a jszgok, s gy forgattk a malomkvet. Ebbl a tpusbl a vrosban volt 37 s a tanyavilgban 11. 1853-ban csak 3-al volt tbb a szmuk.
A szlmalmok akkor hatalmas fejldst jelentettek a vzi s a szrazmalmokkal szemben, 1853-ban mg csak egyetlen szlmalom volt, az 1866. vben mr 16, olyan megoszlsban, hogy a vrosban 12, a tanykon pedig 4 mkdtt.
1865 ta llt egy gzmalom is, amely Tth Jzsef s trsai nven szerepelt. Ez a volt Vsrtr dli oldaln plt. Tallunk nyomot a gzmalomra 1857-ben Is: a ltestshez szksges engedlyt Khn Gbor, Bauer Jakab s Glser Gbor rta al s a malmot a Glser telken kvntk fellltani. A malmot azonban nem engedlyeztk, mert a telek, szk s gy tzveszlyes is volt. Megllaptotta a Tancs, hogy a malom mkdse „rontja a tiszta levegt, s gy az egszsgre kros lenne". Kiltsba helyeztk, ha a vroson kvl lesz a helye, akkor engedlyezik a gzmalom felptst. Bauer Jakab azutn Hdmezvsrhelyen ptett gzmalmot. Itt alakult ki ksbb a Mrleggyr, a METRIPOND.
A kapitalizlds egyik „lpcsje" volt a malom. A malmok sszersbl megllapthat a tulajdonosok neve, s gy a jmdnak ismert csaldok, egy vagy tbb malomnak voltak a gazdi.
Az 1853-as sszers alapjn megllapthat, hogy Dsai Molnr Mihlynak 5, Borsos Jzsefnek 3, Borsos Jnosnak, Kotvics Jnosnak, Jurenk Ednek s Jurenk Henriknek 2—2 vzimalma volt a 34-bl.
Kt-kt szrazmalma volt Szcs Jnosnak, Jurenk Katalinnak s Jurenk Krisztinnak, tovbb Pokomndy Gbornak. Ezek a malmok az 1864. vi szszersban mr Pokomndy Gborn nevn szerepelnek. Mg az 1866-os sszersban talljuk, hogy Erdhti Antalnak 5 szlmalma volt.
1869-ben a Tancs gy hatrozott, hogy a gyakori tzesetek miatt veszlyes szrazmalmokat a vros belterletrl eltvoltjk. Ez a hatrozat 43 szrazmalomra vonatkozott. A tancs tagjait rokoni, barti kapcsolatok fztk a malomtulajdonosokhoz s ezrt a malmok nagyobbik fele tovbbra is a vrosban mkdtt. gy maradt a helyn — tbbek kztt — a Jurenk Ede, Jurenk Jusztina, Sarkady N. Jzsef, Sarkady Nagy Istvn, ifj . Sarkady Nagy Istvn, Cscs Jnos, stb. jmd gazdk, Kugler Jnos postamester, majd ksbb polgrmester malma is.
1875-ben mr a gzmalmokrl beszlhetnk: Zsoldos Ferenc gzmalma, Sonnelfeld Lzr — ksbb Szkely-fle malom — Fchsl Jzsef, Weil Salamon malma — most a Ertakarmnygyr van a helyn — s a Schweiger Testvreknek volt gzmalma Szentesen.
A malmokon kvl az olajtkrl is van adatunk. A szmuk 4 volt. Tkmagbl, napraforgmagbl — ltalban olajos magvakbl — „tttk ki " az olajat.
A malmok s olajtk utn a vros takst — adt — szedett. Ez jelents jvedelmet hozott a vrosnak. A vzimalom vi taksja 25, a vrosi szrazmalmok 14,70, a tanyaiak 31,50, a szlmalmok egyenknt 60, az olajtk 10,50 forint volt. A gzmalmok tulajdonosai 120 forint takst fizettek.
A szrazmalmok helyt ma is megllapthatjuk. gy a mai Luther tren, az evanglikus templom telkn is dolgozott szrazmalom. A malomtulajdonosok egyms szomszdsgban is megltek. A Kgy utcban lev hromszg tr is szrazmalomnak adott helyet. A reformtus nagytemplom mgtt volt Feyr Jzsefn szrazmalma, ami az 1869-es rendezs utn is ott maradt. Hiba, akinek a neve kzepn is ipszilon van, az csak nagy ember lehet s azzal kivtelezni kellett.
J kereseti forrs volt a malom, brmilyen formban is mkdtt. A malomtulajdonosok nagy tbbsge, nemhogy az rlsben dolgozott, hanem felje sem nzett a malomnak. Ott brmunkst alkalmaztak, k maguk pedig zsebrevgtk a hasznot. Pldul Bauer Jakab, Sarkady Nagy Jnosn, Feyr Jzsefn, Grnwald Dvid, Pokomndy Gborn egy zskot sem tettek arrbb, sem Werner Mihly, akinek pedig vzi- s szrazmalma is volt. Jurenk Ede kt vzimalom tulajdonosa — a csaldnak mg kt szrazmalom is volt a birtokban — nyilvn nem trte magt a malmi munkban.
Ahogyan a vzimalmok s szrazmalmok sorst megpecsteltk a szlmalmok, gy „faltk fel " a gzmalmok a szlmalmokat.
Az oldalon felhasznlt forrsok
Irodalom:
Megjelent: Szentesi let 1972-06-05
Kp:
Szentesi szlmalmok rgi kpeslapon
Reklm a Szentesi Lap 1873.01.12. szmbl
|