Szentesi tvhitek - Hogy is volt? 02. rsz
Sajtos mltidzsre hvjuk az olvast. Kicsit ktkednk ugyanis, hogy mindenki tisztban van vrosunk trtnetnek egyes ellentmondsos rszleteivel. gy tapasztaltuk, keringenek bizonyos tvhitek, fligazsgok, amiknek valahol kell, hogy legyen magyarzata. A leggyakoribb krdseket vlogattuk ki, s igyekeztnk utnanzni a hiteles vlaszoknak szakirodalmakban, illetve korabeli jsgcikkekben. Mivel alapveten levltri kutatsokra tmaszkodtunk,– most egy kicsit vidmabb hangot tve meg – „a tvhitek s mellkhatsok” tekintetben megkrdeztk (f) levltrosunkat, Labdi Lajost is, aki nem jtt zavarba a krdsek hallatn. A Szentes Helyismereti Kziknyve s egy sor ms helyi kiadvny, valamint forrsknt megjellt jsgcikk volt segtsgnkre, hogy tisztba tegynk nhny krdst. Az olvasnak mr csak egy dolga van: eldnteni, megbzike forrsaink szavahihetsgben, vagy nem engedi kibrndtani magt. Elruljuk, mi sem talltunk mindenre egyrtelm vlaszt.
Valban Rodin ksztette a dszkt szobrait?
Taln egy korabeli tlbuzg jsgr tehet rla...? Mindenesetre sokan s sokig gy tudtk (tudjk), hogy a vros els – a megyehza eltt, az akkori Piac-tren 1885-86-ban frt – rtzi ktjn lv ni-s gyerekalakokat a nagy francia szobrsz, Rodin ksztette ifj korban. A dszkt 1998 ta a Luther-teret kesti, s mint Labdi Lajos rja knyvben (A szentesi dszkt trtnete, 2012), a helyieket mindig lzban tart mendemondk alapja a kt felavatsa utn mintegy 40 vvel szletett jsgcikkekre pl. Elterjedt, hogy a vilghr mester ksztette a kt szobrait, a nagy rdekldsre val tekintettel az Alfldi jsg tudsti kutatsba kezdtek, s kidertettk, hogy a hres francia rn, Madame Adam 1886-ban Szentesen jrva megtekintette a kutat is egy francia kldttsggel, s egy hrneves szobrsz (taln Rodin?) alkotst javasolta a dsztsre felptmnynek. Az igazsg ezzel szemben az, hogy abban az vben semmilyen francia delegci nem rkezett a vrosba, s br az rn kt esztendvel korbban csakugyan ide ltogatott, akkor mg nem is lthatta a kutat, mert az mg tervben sem volt. A szobrot azonban csakugyan Franciaorszgbl vsroltk. Az emltett knyv szerzje szerint nehz elkpzelni, hogy a korabeli sajt ne szmolt volna be arrl, hogy Rodin keze nyoma van a dszkton. Mrpedig ez valamirt mgis csak ngy vtizeddel ksbb lett a helyi sajt kedvelt tmja. Az 1980-as vekben a vros tervbe vette a dszkt jbli fellltst, s szakvlemnyt krtek a Szpmvszeti Mzeumtl. A vlaszban tbbek kztt az llt, hogy a kapott fnykpek alapjn a szobrok nem lehetnek Rodin alkotsai. A mzeum felvette a kapcsolatot a gyrt Durenne cggel, s annak 1889-es katalgusban a szentesi szobor egy az egyben nem tallhat, de klnkln szerepelnek az alakok, nyilvn azokbl lett sszelltva a vgleges dszts. S Rodinrl ekkor mr sz sem esett...
Ki vgrendelkezett Koszta kpeirl?
Koszta Jzsefet Szentes legjelentsebb festmvszeknt tartjuk szmon. Az 1949 jliusban elhunyt kolorista nevt 1951-ben vette fel a mzeum, mely a Koszta-hagyatkbl lland killtson mutatja be festmnyeit. Nem a mvsz hagyott vgrendeletet, hanem a pr hnappal korbban, ugyanaz v februrjban meghalt felesge intzkedett Koszta kpeirl. Ebbl kitnik: 20 festmnyt a magyar llamra hagyott a vgrendelkez, mg 4 mvet a szentesi mzeum kaphatott. A magyarzat ebben az esetben valsznleg az, hogy a mvsz ekkor mr ids s nagybeteg volt, akit Budapesten gygykezeltek, gy Szeifert Anna – minden bizonnyal korbbi kzs dntsk alapjn – vgrendelkezett az alkotsokrl.
Melyik a legrgebbi plet Szentesen?
Hrom templomunk is versenghetne ezrt a titulusrt, szp feladat vizsgldni ebben a krdsben. A mai Szent Anna templom eldje rpd-kori alapokra plt, azt a barokk pletet 1844-ben a torony kivtelvel lebontottk, mai formjt 1847-re kapta meg, a Reformtus Nagytemplom rszben ma is meglv tornyt pedig igaz, hogy 1774-ban hztk fel, rajta a II. Jzsefet s Mria Terzit dicst mszkplakettel, de a templom tbbi rsze 1826-ra kszlt el. Ha gy vizsgljuk, hogy melyik egykori plet eredeti falai llnak mg ma is egszben, akkor a Szent Mikls ortodox templomot nevezhetjk a legrgebbi pletnknek, mely 1786-ban kszlt, a korabeli szoksok szerint udvarban, s torony nlkl. (Tornyt csak 1926-ban ptettk hozz.)
rtzi vz folyik a ligeti ktbl?
A Szchenyi-ligetben kivl szomjoltsi lehetsg a Zsoldos kt vize, sokan lnek is a lehetsggel. De vajon milyen vizet kortyolhatunk belle? A mves, nttt s kovcsolt vasbl kszlt ptmnyen bronztbla hirdeti: a vros egykori nagyiparosa, ifj. Zsoldos Ferenc s neje, Fodor Anna pttette 1891-ben az rtzi kutat, melyet Zsoldos Ferenc mrnk frt, 232 mter mlyre. Csakhogy... a kt eredetileg a valamikori zsoldos-tglagyr udvarn llott, s akkoriban valban rtzi vizet adott. Az zem megsznse utn Csongrd Megyei Vz-s Csatornam Vllalat bejratnl helyeztk el, itt fedezte fel Rzsa Gbor. Neki ksznheten 1997. oktber 3-n a ligetben kapott j helyet a kt, avatnepsg keretben. Gombnyomsra vz is folyik belle, a vrosi hlzatbl vezettk bele, ami azt jelenti, hogy ebbl a ktbl mr rg nem rtzi vizet ihatunk. Ha nem is hihetnk a tblnak, a kutat mindenkor rdemes tba ejteni, s megcsodlni, hiszen ipartrtneti emlk s remekm. [1.]
Az oldalon felhasznlt forrsok:
Irodalom:
[1.] Dark Jzsef: Szentesi tvhitek - Hogy is volt? - Szentesi let 2012. december
|