Szentesi tvhitek - Hogy is volt? 01. rsz
Sajtos mltidzsre hvjuk az olvast. Kicsit ktkednk ugyanis, hogy mindenki tisztban van vrosunk trtnetnek egyes ellentmondsos rszleteivel. gy tapasztaltuk, keringenek bizonyos tvhitek, fligazsgok, amiknek valahol kell, hogy legyen magyarzata. A leggyakoribb krdseket vlogattuk ki, s igyekeztnk utnanzni a hiteles vlaszoknak szakirodalmakban, illetve korabeli jsgcikkekben. Mivel alapveten levltri kutatsokra tmaszkodtunk,– most egy kicsit vidmabb hangot tve meg – „a tvhitek s mellkhatsok” tekintetben megkrdeztk (f) levltrosunkat, Labdi Lajost is, aki nem jtt zavarba a krdsek hallatn. A Szentes Helyismereti Kziknyve s egy sor ms helyi kiadvny, valamint forrsknt megjellt jsgcikk volt segtsgnkre, hogy tisztba tegynk nhny krdst. Az olvasnak mr csak egy dolga van: eldnteni, megbzike forrsaink szavahihetsgben, vagy nem engedi kibrndtani magt. Elruljuk, mi sem talltunk mindenre egyrtelm vlaszt.
…Szentes nvadja nem is ltezett?
A vros nevnek eredett a helyi legenda, amely a Petrk-krnikbl maradt fenn, egy bizonyos Zendus Jnos magyar hadvezrhez kti, aki a szjhagyomny szerint megalaptja, megmentje, s els fldesura is volt a teleplsnek. A trtnelemtudomny azonban nem ismer ilyen nev hadvezrt, a kutatk szerint Szentes neve a Szente-Mgocs csald nevbl eredeztethet. Az egykor a vidket benpest Ond vezr trzsbl, a Bor-Kaln nemzetsgbl szrmaz famlia a 13. szzadban orszgos jelentosgv vlt.
Kurca egy basa lnya volt?
Szintn egy legendhoz kapcsoldik a Szentesen tfoly Kurca nevnek eredete. A Petrk-krnika tbb vltozatban is emltst tesz rla, de mindegyik alapja az a felttelezs, hogy a Kurca, mieltt mg gy hvtk, az Amd vagy Almd nevet viselte. A Kurca nevet a trk idkbl, egy szemlynvbl eredezteti fent emltett forrsunk. Trtnt ugyanis, hogy egy trk (basa?) fia, vagy felesge, msok szerint lnya (ht, ennyire homlyos ez a dolog) beleesett a folyamba, s az szni nem tud frfi a parton jajveszkelve hozz tartozja nevt kiltozta: Kurca! Kurca! Az esetet rejtekkbl figyel magyaroktl terjedhetett el aztn szjhagyomny tjn a Kurca elnevezs. Eddig a legenda. Azonban mg jval a trkk iderkezse eltt, 1075-ben I.Gza oklevele mr emltst tesz a Curicea folyrl, melyet a kirly a Szent Benedekrendi bartoknak adomnyozott, s amely azonosthat a mai Kurcnkkal. A szlv nyelvben egybknt megtallhat a kurica sz, melynek jelentse: jrce, tyk.
Vvtak-e Szentesnl sorsdnt csatt a trkkel?
Egy csata trtnete olvashat a Petrk-krnikban, amit lehet, hogy meg sem vvtak, vagy ha meg is vvtk, ms forrsok szerint nem akkor, nem azok, s messze nem volt olyan jelents. A krnika arrl szmol be, hogy Veterani tbornok Szentes hatrban verte szt a Szeged felmentsre igyekv trkket, nem pedig Zentnl, mint azt Barta Gbor, neves szaktuds rta tanulmnyban. A Szentesi Lap 1887-ben megerstette, hogy Szentes alatt, az als nyomson tkztt meg Veterani tbornok a trk-tatr haddal, s utbbiak vesztesge 800 ember volt, a mieinknl pedig 600 katona esett el. Sima Lszl Szentes vros trtnete cm munkjban risi tvedsnek nyilvntotta a zentai vltozatot, s az ltala megfogalmazottak lnek a szentesiek emlkezetben. Szentes Helyismereti Kziknyve Veterani szentesi tkzett csupn legendnak tartja, de valamilyen kisebb sszecsaps, trkfuttats biztosan volt Szentes hatrban, melyet a helyiek emlkezete ksbb felnagytott.
Frdtt-e Kossuth a Kurcban?
Dd-, k-, vagy szpapink idejben lltlag mg ihat volt a Kurca vize. Mindenesetre frdsre is alkalmasabb volt, mint manapsg. A fma szerint Kossuth Lajos is megmrtzott benne. Valban? s vajon mikor? Ismereteink szerint ngyszer jrt vrosunkban az llamfrfi a forradalmi idkben, elszr 1848 oktberben, amikor nagy hats toborzbeszdet tartott a Piac-tren (1892 ta a nevt viseli a ftr). Akkor az jszakt is Szentesen tlttte, s a trtnelmi esemnyek viharban ugyan jcskn eltrpl annak jelentsge, vajon mikor volt ideje frdeni a Kurcban, mi most mgis ennek prblunk a nyomra bukkani. Nos, a Vukovics Seb viszszaemlkezsei 1849-re cmmel a Szemere-kormny igazsggyminiszternek megjelent emlkiratai adhatnak erre a krdsre egyrtelm vlaszt. „Tl a Tiszn nem messze Kossuthot utolrtem. Egy csrda eltt vrta Perczel seregnek arra vonulst... De a sereg sokig nem jtt, s n tovbb utaztam Kunszentmrton fel, hova Kossuth is jtt. Onnan Szentesen keresztl, hol a np Kossuthot nagy lelkesltsggel fogta krl, s ketten frdni mentnk a Kurca vizn fellltott frdbe, Vsrhelyre mennk hlsra...” – ll Vukovics jegyzeteiben, mely szerint jlius 11-n rtek Szegedre, gy teht Kossuth Lajos 1849 jliusban vett frdt a Kurcban.
Tnyleg Petfi Zoltnkt ringattk a mzeumi blcsben?
Nhai Rzsa Gbor meslt elszeretettel trtneteket arrl a fbl faragott rgi blcsrl, mely a mzeum tulajdont kpezi, s melyet a mrnk-muzeolgus gy emlegetett, mint amiben a „Sasfikot”, azaz Petfi Sndor fit ringattk. Hogy mibl gondolta? Lehet, hogy a logikja vezette, mert a klt apsa, Szendrey Ignc uradalmi tiszttart volt Nagymgocson, a szentesi Pter Pl Polgrhz a mindenkori tisztviselk laksa volt. Viszont rakadtunk egy korabeli jsgcikkre, mely beszmol a gyermekbtor mzeumba kerlsrl, s ha nem is bizonytkul, de adalkul szolgl a felttelezshez. „Petfi ereklye a muzeumban. Legutbbi idben a Csongrdmegyei Muzeum tbb rdekes trgygyal gyarapodott, kztk zv. Stammer Sndorn rn tjn egy 1831-ben kszlt blcsvel, amelyben 1850-ben Petfi Sndor Zoltn fit ringattk. – Ugyanis Petfi zvegye Szendrey Julia a szabadsgharc alatt tbbszr, majd utna mindig a szleinl Nagymgcson tartzkodott, amely alkalommal a velk komasgban lev Pokomndik adtk oda hasznlatra azt a blcst, amelyben ksbb az egsz Stammer csaldot ringattk.” – kzlte az Alfldi Ellenzk 1910. december 4-i szma. [1.]
Az oldalon felhasznlt forrsok:
Irodalom:
[1.] Dark Jzsef: Szentesi tvhitek - Hogy is volt? - Szentesi let 2012. december
|