Dek Ferenc (1803 — 1876) politikus
Dek Ferenc (Sjtr, 1803 — Budapest, 1876) politikus, az els felels magyar kormny igazsggy-minisztere, a magyar-osztrk kiegyezs egyik megalkotja.
Kzpnemesi csaldbl szrmazott. Zala megyben szletett, ott voltak birtokaik. Korn rvasgra jutott. Jogi tanulmnyainak befejeztvel egy vet Pesten tlttt. Megismerkedett az Aurra-kr tagjaival, s egy letre szl bartsgot kttt Vrsmarty Mihllyal. Politikai gyakorlatot Zala megyben szerzett, s kiforrott politikusknt rkezett az 1832-36-os orszggylsre. Br a vezrszereptl idegenkedett, hamarosan az elismert tekintlyek sorba emelkedett.
Dek Ferenc politikai rvrendszert a termszetjogi elvek mellett az a taktika jellemezte, mi-szerint jogtrtneti levelezssel bizonytotta, hogy a kvnt reformok nem llnak ellenttben az "si alkotmny"-nyal. Kitn kpessgekkel prosult helyes taktikja tette alkalmass a kiegyenltsre vagy rszeredmnyek kivvsra. Dek Ferenc kzremkdsvel jtt ltre a kompromisszum az ellenzk s az udvar kztt 1840-ben. Vezetje volt az eurpai visszhangot kivltott bntet trvnyknyvi reformmunklatoknak az 1843-44-es orszggylsen. Br a konzervatvok s maga Szchenyi is remnyeket fztek Kossuthtal val szembefordtshoz, Dek nem volt hajland megbontani az ellenzk sorait. 1848-ban elvllalta az igazsggyi trct a Batthyny-kormnyban, s mindent elkvetett az 1848-as trvnyek megvsa rdekben. A Batthyny-kormny szeptemberi lemondsa utn is rszt vett az orszggyls munkjban. 1849. janur elsejn tagja a Batthyny vezette bkekldttsgnek Windischgrtznl (aki Batthynyt nem fogadta), majd birtokra vonult vissza. Itt tlttte az nknyuralom els veit is. Birtokt eladva 1854-ben Pestre kltztt. Az Angol Kirlyn szllodban laksa hamarosan politikai s szellemi kzpontt vlt. Clja az 1848-as trvnyek elismertetse volt, kvetend mdszernek pedig a passzv rezisztencit (ellenllst) hirdette. Az orszggylsen 1861-ben a felirati prtot vezette Teleki Lszl hatrozati prtjval szemben, de az udvar Dek Ferenc politikjt is visszautastotta. 1865-ben megrta hres hsvti cikkt, amelyben az 1848-as trvnyek rvnyessgnek elvi elismerse fejben a birodalom ltrdekeit rint engedmnyeket helyezett kiltsba. A porosz-osztrk hbort, az osztrk veresget kveten a hsvti cikk elvei alapjn jtt ltre 1867-ben a magyar-osztrk kiegyezs.
A kiegyezs mvt a kortrsak s az utkor hagyomnyosan Dek Ferencnek tulajdontja. A kzeli ismersei ltal nehzkessge s megfontoltsga miatt "reg rnak" titullt Dek, a "haza blcse", a kztudat szerint nyugodt, ders kedly ember volt, aki trelmesen vrta ki az alkalmas pillanatot a kiegyezsre, s azutn szinte atyai tekintllyel, hatalmas jogi tudssal "vezrelve" prtjt, tet al hozta a megegyezst.
A trgyalsokat magyar rszrl vgig Dek Ferenc irnytotta, de miniszterelnksget, miniszteri trct nem vllalt. A kormnyprt, az n. Dek-prt t vallotta vezrnek. Dek Ferenc azonban, aki h maradt a reformkor polgri s demokratikus eszmnyeihez, nvekv ellenrzssel figyelte sajt prtja konzervatv irnyba toldst s a korrupcit.
A megfellebbezhetetlen tekintly politikus prtjhoz val viszonyrl gy vlekedett: "rdg az urak vezre, nem n." Mi a magyarzata e kettssgnek? A kiegyezs valban nem jhetett volna ltre Dek hozzjrulsa nlkl. A reformkor nemzedkbl azok kz tartozott, akiknek tudsa, kpessgei s erklcsi tartsa egyarnt elismertsget szereztek. Az alkotmny s a nemzeti nllsg szilrd, de a forradalmi eszkzket elutast vdelmnek llspontja Etvs Jzsef fl emelte, mert az utbbi ksz volt egy alkotmnyos birodalmi centralizcinak engedmnyt tenni.
A trgyalsok megindtsa valban az nevhez fzdik, Andrssy Gyula, Etvs Jzsef s Lnyai Menyhrt azonban lt a lehetsggel, hogy Dek tengedte nekik a trgyalsok folytatst, s az llspontjn tlmen engedmnyeket tettek; elfogadtk a felsgjogok bvtst, a bkepolitika helyett hozzjrulsukat adtk a kirly ltal elvrt birodalmi- nagyhatalmi szerephez.
Ms utat nem ltva lehetsgesnek, rszt vett a kialakul rendszer vdelmezsben, tbbszr megksrelte kvetkezetesen liberlis elveit legalbb rszlegesen rvnyesteni, de prtja rendre cserbenhagyta t. A beteg, ids politikus terveit, elveit veszni ltva csaldottan mindinkbb visszavonult a napi politiktl.
Utols parlamenti beszdben az llam s az egyhz sztvlasztsrt, a lelkiismereti szabadsgrt szllt skra. [1.]
Az oldalon felhasznlt forrsok:
Irodalom:
[1.] http://www.andrassygimi.hu
Kp:
Dek Ferenc arckpe - forrs: internet
|